[Skip to Content]

BEA2017 Festival of Media Arts Winners


Click on the competition (above) to view the winners.


2017 Best of Festival Winners

Audio Competition

Don Connelly & Dr. Bruce H. Frazier, Western Carolina University
Blackbeard’s Ghost and the Queen Anne’s Revenge
Faculty Long-Form Production Category


Tim Ning, Adam Walker, Alex Laney & Alex Cathey, Northwest Missouri State University
Lifted – Audio Replacement
Student Multimedia Sound Design Category




 Documentary Competition

Tim Sorel, University of Florida
My Kid is Not Crazy: a search for hope in the face of misdiagnosis
Faculty Long Form Video or Film Documentary Category


Melina Tupa, UC Berkeley Graduate School of Journalism
The Search
Student Long Form Video or Film Documentary Category


Interactive Multimedia Competition


Adam Peruta, Syracuse University
Traditions Challenge Mobile App
Faculty Entertainment & Emerging Techologies Category


Katherine Habrel, Marie Orttenburger & Minn Wang, Michigan State University
The New Vinyl
Student Small Team Category


News Competition


Angela Kocherga, Arizona State University
Border Wall
Faculty Television Hard News Reporting Category


Erik Webb, Elizabeth Bilka, Daniel MacLaury & Ashley Bohle, Elon University
Elon Local News Full Broadcast October 31, 2016
Student Television Newscast -airing 3 days per week or less



Ryan Eskalis & Susann Shin, University of Maryland
ViewFinder: Blindsided
Student Television Hard News Category


Olivia Richard, Arizona State University
Phoenix Veterans Courts
Student Radio Feature Reporting Category


Scriptwriting Competition

Imelda O’Reilly, James Madison University
Beneath the Boy’s Cry
Faculty Feature/TV Hour Category


Jessica Cannell, Purdue University Northwest
Humans: Episode 9
(Student Television Spec Category)


 Sports Competition

Connor Nichols & Tyler Bradfield, Ball State University
Ball State Sports Link: Dear Teddy
Student Television Sports Story/Feature Category


Two-Year/Small Colleges Competition

Gabriel Gonzales, Sarah Schroeder & Oliver Eldridge, Azusa Pacific University
Red Lotus
Narrative Video/Broadcast Production Category


Video Competition


Dawn W. Ford, George Fox University
Hidden Beauty: Tokyo
Faculty Mixed Video Category


Adam Konger & Randi Orr, Huntington University
The Julie Amos Story
Promotional Category


Emily Hamilton, George Fox University
Lucy and the Fly
Student Animation/Mixed/Experimental